Xiaomi Redmi 5 ( Rosy ) imei 0 şebeke sorunu

Xiaomi Redmi 5 cihaz bootloader kilidi açık durum da fabrika ayarlarına müşterimiz çevirmiş. Yeni den başladığında, mi account yani mi hesabı istemiş, doğru girmesine rağmen bir türlü açılmamış. Sonrasında bir şekilde mi hesabını aştık, diyor fakat şebeke gelmediği gibi cihazın imei numaraları boş çıkıyor. Aşağıda ki resimlerde mevcuttur. Bize kargo ile yolladı 24 saat içerisinde geri kargo yaparak cihazı kullanırlır hale getirdik.

Eğer sizinde redmi 5 rosy cihazın herhangi bir nedenden dolayı imei 0 veya çıkmıyor ise! şebekesi çekmiyor sa bize ulaşın en kısa sürede çalıştırıp size geri teslim edim.

 

 

Vestel E3 ROM Yükleme. MTK işlemcili cihazlar için Rom yükleme. Sp Flash Tool Kullanımı

Selamlar,

Vestel E3 Modeline yazılım nasıl yüklenir onu anlatmaya çalışacağım. Bu yöntem aynı zaman da tüm MTK işlemcili cep telefonları için geçerlidir. Marka modele takılmadan bu yöntem ile tüm MTK işlemcili cep telefonlarına yazılım atabilirsiniz. Önce araçları tanıyalm.

1- SP Flash Tool.

Smart Phone Flash Tool yani akıllı cep telefonları yazılım aracı anlamına gelir.  Bu yazılım aracının ilk çıkan versionu aşağıdaki gibidir.

Program, çıkan yeni işlemcilerle kendisi de kabuk değiştirmiş ve son hali aşağıdaki gibi bir görünüm almıştır.

Bu site adresinden tüm SP Flash Tool programlarına erişebilirsiniz. Link.

Gelelim bizim yazımızın esas amacı olan Vestel E3 cihazımıza rom yükleme işlemine. Bunun için öcelikle bize dosyalar lazım.

Vestel E3 cihazının özelliklerini bu linkden inceleyebilirsiniz. Özellik olarak hoş bir cihaz.

Şimdi yazılım dosyaları ve downloader.

Vestel E3 modelinin flash dosyası ( ROM ) indirmek için Link.

Vestel E3 Modelinin flash downloader ( flasher ) indirmek için Link.

Yazılım indirme…

Yukarıda verilen linkden Vestel E3 serisine uyumlu en son yazılım dosyası V1.21.0 bu dosya 2 part halinde sunulmaktadır.

Yukarıda görüldüğü gibi v1.21.0 klasöründesiniz. Shared with me > “E3”  e tıklarsanız bir önceki klasöre gidersiniz. Eski sürümleri veya diğer sürümleri kontrol etme imkanınız da bulunur.

İndirdiğiniz dosyaları bir klasöre koyun var ve rar dan çıkartın.

WinRar aracılığı ile dosyaları çıkarttığınız da dosyalar yukarıdaki gibi görünecektir.

Flash ( Rom ) yazılım dosyaları hazır, sıra geldi SP Flash Tool ile bu dosyaları yüklemeye.

SP Flash Tool u yukarıdaki linkden indirin veya yine yukarıda verilen SP Flash Tool un resmi sitesinden son sürümü indirin. Şu an en son sürüm SP_Flash_Tool_v5.1824_Win ben bunu indirdim ve bir klasöre çıkarttım. Klasör içinde yeşil ikonlu   flash_tool.exe i çift tıklayın veya yönetici modda çalıştırın. Çalıştırınca aşağıdaki gibi açılacaktır.

Download-Agent kısmı otomatik olarak seçili vaziyette açılır. MTK_AllInOne_DA.bin bu dosya başka telefonlar içinde değişiklik gösterebilir. Diğer başka bir ayarla oynamaya veya yeni ayar çekmeye gerek yoktur. Scatter-loading File karşısındaki choose butonuna basın ve flash dosyası olarak indirdiğimiz dizine gidelim. Biz Vestel E3 e yazılım attığımız için “E3 VESTEL V1.21.0” klasörüne gidiyor ve oradaki scatter dosyasını seçiyoruz.  Aç diyelim.  Aç dediğimiz de aşağıda bir pembe çubuk ilerlemeye başlayacak. Her hangi tuşa basmadan bekliyoruz taki dolana ve aşağıda isimler belirene kadar.

   Ön yükleme bittiğinde aşağıdaki gibi görünecektir.

Dosya yüklenme işlemleri bittikden sonra yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz.

Seçtiğimiz veya indirdiğimiz dosya Vestel E3 yazılımı orjinal yazılım olduğu için Hiç bir sekmeye dokunmadan direk Download diyebiliriz. Başka model cihaza yazılım atanlar için bir uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer indirdiğiniz dosya orjinal fabrika yazılımı değil ise Peoloader kısmındaki tık ı kaldırmanızı önemle tavsiye ederim. Eğer bu tık ı kaldırmazsanız şebeke problemi yaşayabilirsiniz.

* Download Only kısmı ve alt seçenekler ile ufak bir açıklama yapmak istiyorum.

Download Only kısmındaki aşağı ok’a basarsanız. Bu seçenekler çıkacaktır.

1 – Format All + Download

2 – Frimware Upgrade

3 – Download Only

*****************************

1- Format All + Download

Bu seçenekle yükleme yaptığınız da. Önce cihazınızın entegresini siler veya formatlar sonra download dediği kısmı yani yazılım yükleme kısmına geçer. Bu sekme seçildiğinde telefonların içindeki bilgilerle birlikte imei numarası bluetooth id ve wifi id kısımları silinir. Preloader veya cust içinde, cihazın wifi ve bluetooth mac adreslerini bildiren yazılım var ise cihaz çalıştığında wifi ve bluetooth kısmı çalışır. Kesin olan şu ki imei numaraları null veya boş çıkar. Bazı telefonlar kesinlikle arama yapmaz. Biz bu seçeneği genel olarak yanlış rom atılmış veya fabrika yazılımı atmamıza rağmen açılmayan, çalışmayan telefonlara uyguluyoruz. Bu işlemden sonra telefonunuza muhakak kendi orjinal imei numaralarını yazmanız gerekmektedir. Farklı cihazların imei numaralarını yazmak yasalara aykırı ve yasaktır. Eğer imei numaralarını düzeltemezseniz en yakın servislere veya bize ulaşmanız dahilinde servisimizde yardımcı olmaya çalışırız.

2- Frimware Upgrade

Bu seçenek ile yazılım atarsanız cihazınızın  user kısmına format atar. Format All + Download kısmındaki gibi komple silmez, sadece kullanıcı kısmını siler ve ardından seçili dosyaları cihaza yazar. Bu seçenekte imei, wifi ve bluetooth kısmında herhangi bir bozulma olmaz. Dahili hafızanızda ne varsa onları siler. Temiz bir yazılım olur. Bu komutu normal Download mod kısmın da hata aldığımız da, yüklemeyi tercih ediyoruz. Her ne kadar user data silse de bazı modellerde açılışda kalma sorunu yaşıyoruz. Bunun yanında bazı model cep telefonların da sadece bu sekmeden atılan yazılımla çalışıyor.

3- Download Only

Bu seçenekle yazılım atıldığında cihazınız alt kısımda seçili olan tüm dosyaları yükler. Genel olarak user data system dosyalarını attığınız için cihazın içindeki tüm bilgiler silinir. Eğer cihazdaki version ile elinizdeki yazılımın versionu bir ise, userdata tik işaretini kaldırırsanız içindeki bilgiler silinmeden yazılım atabilirsiniz. Genel itibari ile version uymadığından bu şekilde yazılım atıldığın da telefonlar açılışda kalabiliyor veya sürekli hatalar veren bir yazılımla karşılaşabiliyoruz. Biz Motsan GSM Yazılım Atölyesi olarak genellikle bu seçenek ile yazılım atmanızı öneririz.

*****************************

Bu kısa anlatımdan sonra yazılıma devam edebiliriz.

Öncelikle yazılım atacağımız telefonun driver ını yükleyelim. Eğer bu driver’ı yüklemezsek yazılım yükleme işlemi başlamaz yanlış driver ise cihazımızın çalışmamasına bile neden olabilir. Bu nedenle MTK işlemcili cihazlar için bu son version driverı buradan indirip kurun. Link.  Bu diver dosyası otomatik olarak kurulacaktır.

Önce bir deneme yapın cihazınızı kapalı şekilde usb ye bağlayın driverların yüklenmesine izin verin. Driverlar da yüklendi ise işleme hazırız. SP Flash Tool dan Vestel E3 Modeli için Download Only seçip üstte bulunan butonuna basıyoruz.  Usb ye telefonumuzu kapalı olarak bağlıyoruz. Bataryası sökülüp takılan model olduğu için bataryayı sökün telefonu usb ye bağlayın ve ardından bataryayıda telefona takın bu daha pratik olacaktır. Yazılım yükleme işlemi başlayacaktır.

Diğer modeller için > Bazı cep telefonları driver görür sonra şarj alır veya yeniden başlayabilir veya başka hatalarda verebilir. Bu hatarı konunun altına yazarsanız çözümlerinide yavaş yavaş anlatmaya çalışırım. Öncelikle şunları deneyin bataryası sökülen modeller için bataryayı sökün, ses kısma tuşuna basın, usb ye bağlayın ve bataryayı takın. Bataryası çıkmayan modeller için ise telefonu usb ye bağlayın, driver sesi duyacaksınız download butonuna basın, power + ses kısma tuşuna basılı tutun tekrar driver sesi duyunca elinizi powerdan çekip ses tuşuna basmaya devam edin. Yazılıma başlamazsa bu kombinasyonu ses yükseltme ile de deneyin veya her iki tuşa da basıp denemeye devam edin, hemen pes etmeyin. Eğer yinede hata almaya devam ediyorsanız konu altına yazabilirsiniz en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

Evet bazı modellerde 4 dk ile 20dk arasında yazılım işlemi sürüyor. Aşağıdaki bar %100 oluncaya kadar bekleyin ve işlem tamamlandığında aşağıdaki gibi bir mesaj ile karşılaşacaksınız.

İşlem tamamlanmış yazılım atma işlemi bitmiştir. Usb den telefonunuzu sökün, bataryayı söküp takın ve açma kapama tuşuna ekranda yazı görünene kadar veya telefon titreyene kadar basmaya devam edin. Telefonunuz normalden geç açacaktır. Bazı telefonlarda bu açma işlemi 30 dakikayı bulabilir.

Kurulum işleminin ardından cihazınız ana menüye gelecektir.

Yeni versin ile birlikte güvenlik seviyesi de artmış ve telefonları kitlemenin farklı yolları bulunmuştur. Güvenlik seviyesinde başı çeken apple firması olsa da geçen zaman içersinde google firması android telefonlara bunu işlemiş ve güvenlik seviyesini yükseltmiştir. Bu yazılım işleminden sonra telefona daha önce işlemiş veya kurmuş olduğunu gmail adresini soracaktır. Bu gmail doğrulama, cihaz fabrika ayarına döndürdüğümüzde sorar, buna bağlı olarak yazılım ile de sorar, buna biz Factor Reset Protection yani kısaca FRP diyoruz.  Cihazların FRP kodlarının nasıl kaldıralacağı veya ne yöntem ile kalkacağınıda bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Saygılarımla…ByMotsan…

 

General Mobile Etap 4 MDM kilidine Son veriyoruz.

General Mobile Etab-4 modeli bildiğiniz üzere MDM kilitli olarak geliyor.

İnternet sitelerin de veya youtube de bir dünya video var. Hepsi de zahmetli ve kafa karıştıran işlemler.

Genel itibari ile tüm yöntemler de mdm dosyalarını silerek yapılan işlemler var. Fakat bu işlemler yapıldığında cihazınızda bir kaç uygulama siliniyor, sonrasın da format atmanız gerektiğinde ya mdm geri geliyor veya cihazınız General Mobile yazısında dönüp dönüp açmıyor. Biz bu sorunu iyice irdelik ve yeni bir rom atma yöntemi bulduk.

Samsung Son Sürat Frimware indirme Programı SamFrim

Meşhur samsung yazılım indirme programı. Hızlı ve güvenilir. SamFirm
ister tek parça ister full rom için ideal bir program.

Programı linkden indirin. Bilgisayarınızda Microsoft Visual C++ 2010 ve Microsoft Visual C++ 2008 kurulu değil ise muhakkak indirin ve kurun.
Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86)
Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86)

Programı çalıştırın.

1- Frimware info . Model ismini girilir fakat tam girmelisiniz. Resimde de görüldüğü gibi SM-J700F eğer j700 yazarsanız model bulamaz. Hemen altında bulunan Region kısmını ise yazılım bölgesini girmelisiniz bu kısmı samfrimware sitesinden öğrenebilirsiniz Türkiye için Buraya TUR yazmalısınız.

2- Auto kısmı bildiğiniz üzere otomatik yazılım bulur yani son sürüm. Eğer eski bir sürüm bulmak istiyorsanız tam manuel seçeneğini seçip gereksinim duyduğunuz modelin tam yazılım bilgilerini girmek zorundasınız.

3- Binary Nature . Bu kutucuğu işaretli olarak yazılım indirirseniz 4 parça full yazılım dosyası iner. Eğer kutucukdaki tık’ı kaldırırsanız tek parça yazılım dosyası indirmiş olursunuz.

4- Check update. 1,2 ve 3 seçenekleri tamamladıktan sonra bu butona basıldığında yazılım dosyasını server üzerinden aramaya başlar.

5- Download . 4. butona basıldığında server üzerinden bulduğu dosyasının bilgilerini gösterir. File: İndirmeye başladığınız da inecek olan dosyanın adı Version: inen flash dosyasının tam olarak içindeki pda csc ve modem isimleri tam versionu Size: Dosya boyutu.

6- Check CRC32. dosya doğrulama yapmak için fakat indikten sonra doğrulama uzun sürüyor diye buradaki tık’ı işaretrlemiyorum. Decrypt automatically. dosya yı indirmeye başlayınca enc4 uzantılı bir dosya indirmeye başlar buraya işaretlediğimizde dosya indirme işlemi tamamlandığında otomatik olarak dosyayı zip e çevir.

7- Yukarıdaki bilgileri girip istediğimiz dosyayı indirmeye başlamak için bu butona basılır 🙂

8- Dosya inerken durum çubuğudur tahmini ne kadarı indi ne kadar indirece oradan takip edebiliriz.

9- Dosya indirirken indirme hızını gösterir.

Artık insin dosyalar…ByMotsan…

İndirmek için Lütfen Burayı Tıklayın…

icloud şifremi unuttum

Selamlar,

ByMotsan olarak icloud kilidinin nasıl kaldırıldığını anlatmaya çalışmayacağım çünkü Apple ürünlerinde hack olayı söz konusu olmadığından dolayı bu ürünler çok tutuluyor. İnternette istediğiniz kadar video izleyebilirsiniz. Menüye girebilseniz dahi cihazın anakart ve entegreleri değişmediği sürece şebeke gelmez veya bu işlemde başarıya ulaşamazsınız.

Apple ürününüz ne olursa olsun ancak ve ancak apple üzerinden kaldırılmadıkça sağlıklı bir şekilde kullanamazsınız.

https://www.icloud.com/ adresine girip kullanıcı adı şifrenizi doğru yazdıysanız ve sisteme giriş yaptıysanız ayarlar kısmından cihazını kaldırmanız gerekir. Bu işlemden sonra telefonunuzu kapatıp açın icloud telefonunuzdan yada apple ürününüzden kalkacaktır.

Peki icloud şifenizi veya kullanıcı adınızı unuttunuz hiç bir şekilde hatırlamıyorsunuz?

1- Bir faturaya sahipseniz öncelikle iyi okunup okunmadığına bakın. Okunmuyor ise bize ulaşmanız gerekmekte. Eğer okunuyorsa apple müşteri hizmetleri ile görüşüp faturanızı ibraz ederseniz 24 saat içinde sistemden cihazınızdaki icloud silinecek ve telefonunuz icloudsuz olacaktır.

2- Kullanıcı adınız var şifrenizi hatırlayamıyorsanız, https://www.icloud.com/  burada şifremi unuttum diyerek bir sıfırlama maili isteyebilirsiniz tabiki mail adresiniz @icloud.com değilse. Eğer icloud uzantılı ise mail gelmeyecektir gelse bile zaten siz bu mailin şifresini bilmiyorsunuz. Bize ulaşmanız gerekmekte.

Qualcom cihazlar için QFill ile yazılım yükleme genel

Selamlar;

Qualcom cihazlar için flash yükleme programı olan qfill ile nasıl yazılım atılacağını kısaca anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayara indirilmesi gereken yazılımlar:

1- Qfill Kurulum dosyası indir.

2- Qualcom usb driver indir.  (Önemli Not: Buradaki driver temsili her cihaza uymayabilir.)

yüklepc

1- Telefonun driverı yüklü olması gerekmektedir. Yukarıdaki dosya uymuyorsa lütfen telefonunuzun marka ve modeline göre driver indirip bilgisayarınıza yükleyin.

2- Yazılımı yüklemek için kullanacağımız programı üst kısımdaki linkden indirip kurulacak QFill.  QPST.2.7.430_12.02.2016.rar  rardan çıkartıp setup.exe kurun.

QFIL

(Qualcomm Flash Image Loader)

ilk çalıştırma ve ayarları.

Programın ilk açılışı aşağıdaki gibi olacaktır.

2

 

 

 

 

 

 

Aşağıda görüldüğü Select Build Type yazısının altındaki “Flat Built” işaretleyeceğiz.

21

Flat Build sekmesini tıkladığımızda aşağıdaki gibi “Brows..” ve “Load XML” aktif olacak.

1

“Browse..” Butonuna tıkladığımızda flash dosyasını seçmek için bir pencere açılacak. General Mobile 4g hesap sıfırlama dosyası olduğu için temsili olarak aşağıdaki resimde dosyayı seçelim. Genel olarak her telefon yazılımında burada tek bir dosya görünecektir.

3

Dosya seçildiğinde bu şekilde görünecektir.

4

 

5

Şimdi Load XML.. butonuna basıyoruz ve bu sefer 2 dosya seçiyoruz genel olarak bu dosya tüm telefonlarda dosya isimleri ve uzantıları aynıdır.

rawprogram_upgrade.xml ve sonrasında

6

patch0.xml dosyalarını seçtik ve programımız aşağıdaki gibi flash dosyalarını seçili ve flashlamaya hazır hale gelecek. Kontrol edilmesi gereken yerleri kırmızı olarak işaretledim.

71

Gerekli yerlerin kontrol leri tamamlandıysa. Sıra geldi telefonumuzu yazılım modun  da bilgisayara bağlamaya.

Qualcomm cep telefonları için her cihaz da flash moda almak farklılık gösterir. Bunu ister google dan aratabilir veya kendi yönteminizle bulabilirsiniz.

örnekler :

bataryası çıkan telefonlar için = Bataryayı sökün ve kombine şekilde telefonu usb ye bağlayarak deneyin. Ses kısma ya basılı tutun usbye bağlayın 10 sn bekleyin eğer usb algılandı sesi gelirse tamam driver tanıtın gelmez ise kombinelere devam. Ses kısma + ses Yükseltme usb söküp takıp 10 saniye bekleyin. Olmadı ses kısma + ses yükseltme + power usb kablosunu bağlayın 10 sn olmadı, ses kısma tuşuna basılı usb kablosunu takın gibi bir çok kombine ile deneyebilirsiniz genel itibari ile ses yükseltme tuşu işiniz görecektir.

bataryası çıkmayan telefonlar için = Telefon çalışır durumda ise güç düymesini ( power ) telefon kapanana kadar basılı tutun genelde 20sn içinde kapanır. Yukarıdaki tuş kombinasyonlarını tekrar deneyin netice alınacaktır veya sadece ses kısma veya ses yükseltme tuşu ile cihazı recovery yani kurtarma moduna alın. Recovery modda power off seçeneğini tıklayın tekrar tuş kombinasyonları ile deneyin.

önemli not: Telefon flash moda geçtiği zaman ekranda hiç ışık veya yazı olmaması gerekmektedir. Qualcomm telefonlar flash moda yada edl moda geçtiğinde ekran karanlık sanki telefon kapalıymış gibi görünür. Eğer doğru driverı yüklediğiniz takdir de ise

“Qualcomm HS-USB QDLader 900x”

Adsız

evet driver’ı mızıda yükledikten sonra programımızda aşağıdaki gibi hazır hale gelecek.

7

Şimdi yapacağımız tek işlem “Download” butonuna basmak olacak.

8

Yazılım bittiğinde aşağıdaki gibi yazılımda sonlanmış olacak. “Finish Download”

9

Telefonu pc den ayıralım ve telefonun açma kapama tuşuna basılı tutalım eğer doğru yazılım atıldıysa telefonunuz çalışacaktır.

Saygılarımla…ByMotsan.

 

Konu ile ayrıntılı döküman ektedir. İndir.

By Motsan GSM Yazılım Atölyesi
WhatsApp chat